sowie

Jak być piękną? Co robić?

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
POLECAMY
Gimnastyka – to zdrowie
2012-03-19 10:22

- Woda dzięki swoim specyficznym właściwościom wywiera korzystny wpływ na aparat ruchu, stwarzając dobre warunki do prowadzenia terapii w różnych dysfunkcjach narządu ruchu – mówi mgr Anna Bocheńska, która prowadzi zajęcia korekcyjne dla dzieci na pływalniach w Wałbrzychu i Świebodzicach. - Co to jest pływanie korekcyjne? - Pływanie korekcyjne to ćwiczenia w środowisku wodnym, mające na celu zahamowanie pogłębiania wady oraz stopniowe przywracanie prawidłowej postawy ciała. Woda dzięki swoim specyficznym właściwościom wywiera korzystny wpływ na aparat ruchu, stwarzając dobre warunki do prowadzenia terapii w różnych dysfunkcjachnarządu ruchu. Przeznaczone jest dla dzieci i młodzieży u których stwierdzono wadę postawy (np. skoliozę, plecy okrągłe, plecy płaskie, kolana koślawe, płaskostopie lub inną). W zajęciach pływania korekcyjnego biorą udział dzieci, które potrafią już pływać. Jest to jeden z ważniejszych warunków umożliwiających prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. - Jak wyglądają zajęcia na pływalni? - Po zakwalifikowaniu dziecka na zajęcia i analizie zdjęcia RTG przeprowadzane jest dokładne badanie podmiotowe, przedmiotowe oraz testy czynnościowe, mające na celu wybranie optymalnego zestawu ćwiczeń korekcyjnych. Takie badania powtarzane są co jakiś czas w celu sprawdzenia efektów dobranego programu . Dzieci podzielone są na grupy (max. 6-osobowe) pod względem wady postawy oraz zalecanego programu korekcyjnego. Każde dziecko traktowane jest indywidualnie.


Zajęcia trwają ok. 45 min. W trakcie zajęć wykorzystywane są: ćwiczenia elongacyjne, oddechowe, zwiększające zakresy ruchomości w stawach, ćwiczenia asymetryczne, kształtujące siłę mięśniową oraz wytrzymałość oraz ćwiczenia reedukacji posturalnej. - Czy podczas ćwiczeń stosowane są jakieś dodatkowe przybory pomagające w ćwiczeniach? - Podczas ćwiczeń wykorzystywane są przybory takie jak: makarony, deski, obręcze, kółka do nurkowania, „ósemki” i inne. Oprócz funkcji wspomagającej wykonywanie ćwiczeń posiada wiele innych zalet. W wielu przypadkach właśnie dzięki wykorzystaniu odpowiednich akcesoriów można uzyskać zamierzony efekt korekcyjny, który bez nich byłby niemożliwy do osiągnięcia. Ćwiczenia wykonywane są w formie zabawy. Zajęcia prowadzone w ten sposób przynoszą dziecku wiele radości i motywacji, a to już połowa sukcesu do wytwarzania w nim prawidłowych zachowań i wzorców postawy. Pływanie sportowe, kluby sportowe czy sekcje pływackie przeznaczone są dla dzieci zdrowych, nie posiadających wad kręgosłupa. Pływackie style sportowe w wersji technicznej, niejednokrotnie sprzyjają pogłębianiu się wad postawy. Dlatego w trakcie zajęć korekcyjnych wykorzystywane są tylko te elementy technik pływackich, które mają pozytywny wpływ na korekcję wady. Więcej informacji na stronie www.plywaniekorekcyjne. pl red
źródło: 30minutWróć
dodaj komentarz | Komentarze: